Cechy nowoczesnego menedżera

Cechy nowoczesnego menedżera

Zauważyłam ciekawą tendencję w motywowaniu siebie. Chodzi mianowicie w niej o to, żeby pomimo niemożności zrealizowania własnych ambicji udawać, że te ambicje jednak realizuję/osiągam. Jest to bezpieczne procesowe ujęcie własnych dokonań, ponieważ nie trzeba rozliczać się z efektu – proces realizowania ambicji trwa nadal.

Na przykład. Ktoś jest menedżerem liniowym – mówiąc nieco górnolotnie – całe życie, ale jego ambicją jest bycie top menedżerem. Poprzez podejmowanie codziennych działań zawodowych i poza zawodowych ów „ktoś” uparcie realizuje swoje ambicje, chociaż być może nigdy nie osiągnie statusu menedżera „topowego”. Ów „ktoś” czerpie siłę z procesu osiągania sukcesu.

Dlaczego ktoś osiąga sukces, a ktoś inny nie? Kwestia okoliczności? Sieci kontaktów? Cech? Dyskutując niekiedy mądrze z menedżerami i osobami prowadzącymi własne firmy, ale i wiele czytając doszłam do wniosku, że wszystko to ma znaczenie. Ogromne. Ale okoliczności można chociaż częściowo przewidzieć. Sieć kontaktów – mądrze zbudować. A siebie samego – doskonalić.

Doskonalić siebie można, a nawet należy na kilku obszarach równocześnie:

Moim zdaniem są to cechy, które warto wzmacniać.

1. Elastyczność to umiejętne dostosowywanie się do zainstniałych okoliczności. Jest to coś, co Blanchard zawarł w koncepcji przywództwa sytuacyjnego, ale mnie chodzi raczej o efektywne wykorzystanie wiedzy, możliwości i umiejętności.

2. Eksperckość to głęboka mądrość związana z obszerną wiedzą merytoryczną.

3. Empatia to bardzo ważna cecha (składnik inteligencji emocjonalnej), ale musi być mądrze kontrolowana.

4. Ekonomiczność to  powrót do ekonomicznego myślenia oraz umiejętność przewidywania, ponieważ zawsze na czymś można stracić lub zyskać.

I w ten sposób powstaje Reguła 4E nowoczesnego menedżera.

John C. Maxwell by się nie powstydził :)

 

Agnieszka Kowarska w każdy poniedziałek na BIZNESBLOGU!

Agnieszka Kowarska – Założycielka „KOWARSKA.PL” Szkolenia i Coaching
- antropologia społeczna
- antropologia organizacji
- przywództwo

Artykuł który może Cię zainteresować:

  • Polska ma w tej dziedzinie ciekawe doświadczenia. Istnieją sprawdzone wzorce nasze i amerykańskie. Jednak, aby realizować koncepcje własności pracowniczej i akcjonariatu pracowniczego, ..
  • Jestem zdania, że czynnik kulturowo-społeczny ma duże znaczenie w konstruowaniu postaw przywódczych oraz w relacji władzy. Według koncepcji Geerta Hofstede szczególnym znaczeniem ..
  • Tak z samego rana przyszło mi do głowy, że człowiek całkiem przestawił prawa natury. Dlaczego? A dlatego, że w przyrodzie to osobnik ..
  • Władza to jedno z podstawowych pojęć socjologii i nauk politycznych definiowane jako stosunek społeczny między dwiema jednostkami, między jednostką a grupą lub ..
  • Podsumowując czasowe aspekty pracy, jej „czasowe uporządkowanie”, trzeba jasno powiedzieć, że dzisiejsza organizacja czasu pracy nie uwzględnia ani rozwoju cywilizacyjnego ostatniego półwiecza, ..